Follow us on Twitter  Follow us on Instagram  Email a friend 

Chichester
Harbour
Race Week

15-19 August

Great Sailing

Great Venue

Great Regatta

Save the Date
14th - 18th August 2023

Hayling Island Sailing Club

Hayling Island Sailing Club offers everything you ask for in a top class venue – space for boats and people; hot showers and cold drinks; easy access from London and the South Coast. And, as you expect from an RYA Centre of Excellence, first class race management and organisation.

In fact 8 out of 10 competitors rate the Race Week venue very good or excellent

www.hisc.co.uk

Hayling Island Sailing Club

Getting there

Road

PO11 9SL

Train

The nearest railway station is Havant.

Bus

Buses 30 and 31 run from Havant bus station to Sandy Point Road then a 10 minute walk to HISC.

Sea

The nearest marina is Sparkes (023 9246 3572) about 10 minutes walk from HISC. Club swinging moorings may be available.

Air

Helicopters by arrangement.

Camping

There are many opportunities for camping on Hayling Island but camping or caravanning in any form is not permitted at the venue during this event. See here for alternatives.
Sailing and Social Calendar

HISC Opening Times

Please refer to the HISC website for up-to-date times.
The information shown here is subject to change; please check for updates.
If the information shown here differs from that in the Notice of Race or the Sailing Instructions then the Notice of Race and the Sailing Instructions are deemed to be correct.

Get Push Notifications

Subscribe to push notifications to be pinged on this device when Results and Notices to Competitors are published.
Push notifications are implemented by your web browser and are a relatively new technology. Currently not all browsers support them equally. They are fully supported on computers and Android phones by Chrome, Microsoft Edge, Opera and Firefox. They are partially supported by Safari and not available on iPhones or iPads.
On-line Entry

entries open on Thursday, 31 December

Maximum entries: 425

375 entries to date

Press column headings to sort.Rotate phone for more.

FleetClassSail NoHelmCrewClub
Event 01 - Fireball Fireball 14388 James Cuxson James Neil Arnott Newhaven & Seaford SC
Event 01 - Fireball Fireball 14614 Tom Thirkettle Lewis Johns HISC
Event 01 - Fireball Fireball 14893 Mike Partridge Claire Davis HISC
Event 01 - Fireball Fireball 14940 Martin Sowerby Angela Booth HISC
Event 01 - Fireball Fireball 15046 Nick Hurst Philip Popple HISC
Event 01 - Fireball Fireball 15087 Chris Powles Darren Powles HISC
Event 01 - Fireball Fireball 15103 Nathan Rushin Joanne Rushin HISC
Event 01 - Fireball Fireball 15149 Frank Warner Emma Warner HISC
Event 01 - Fireball Fireball 15161 Chris Turner Colin Parke HISC
Event 01 - Fireball Fireball 15166 Simon Kings Jono Loe HISC
Event 02 - Fast Handicap 470 709 Andrew Rice Catharine Nicol Stokes Bay SC
Event 02 - Fast Handicap 470 855 Lindy Prescott Bart Prescott RYA
Event 02 - Fast Handicap Blaze 842 Stephen Storey HISC
Event 02 - Fast Handicap Buzz 918 Maddie Warwick Georgina Cosens Madeleine Owen-Ellis Clark ESC
Event 02 - Fast Handicap Buzz 1027 Jane Noble Mark Wilson LSC
Event 02 - Fast Handicap Contender 693 David Patterson ESC
Event 02 - Fast Handicap Flying Dutchman 382 Peter Barr Tom Payne MRSC
Event 02 - Fast Handicap Flying Fifteen 3736 Peter Bannister Sue Bannister HISC
Event 02 - Fast Handicap Flying Fifteen 3812 Paul Maxfield Caroline Maxfield HISC
Event 02 - Fast Handicap Flying Fifteen 3843 Jeremy White Gaynor Orton HISC
Event 02 - Fast Handicap Flying Fifteen 3951 Nick Peters Guy Mcbride HISC
Event 02 - Fast Handicap Flying Fifteen 4060 Andrew Jameson James Grant Martha Jameson HISC
Event 02 - Fast Handicap Hornet 2058 Roger Kelleway Colin Brown HISC
Event 02 - Fast Handicap Int Canoe 328 Philip Robin HISC
Event 02 - Fast Handicap Int Canoe 343 Phil Allen CYC
Event 02 - Fast Handicap Int Canoe OD 274 Roger Kent MRSC
Event 02 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3653 Andrew Chapman Melissa Chapman Netley SC
Event 02 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3728 Judith Massey Graham Williamson HISC
Event 02 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3741 Simon Lytton Jackie Lytton HISC
Event 02 - Fast Handicap Osprey 1198 Van Page Vp Page HISC
Event 02 - Fast Handicap Osprey 1291 Nick Willis Tba HISC
Event 02 - Fast Handicap Osprey 1317 Simon Townsend Jack Townsend ESC
Event 02 - Fast Handicap Osprey 1322 Ben Townsend Ed Richardson ESC
Event 02 - Fast Handicap Osprey 1326 Robert Southern Tristan Southern ESC
Event 02 - Fast Handicap Phantom 1440 Mike Webster Northampton SC
Event 02 - Fast Handicap Phantom 1489 Simon Childs HISC
Event 02 - Fast Handicap RS 100 8.4 497 Marcus Chavasse ESC
Event 02 - Fast Handicap RS 500 968 Fiona Rudolph Simon Rudolph None
Event 02 - Fast Handicap RS 500 1746 Hugh Watson Helen Watson ESC
Event 02 - Fast Handicap RS 600 979 Luke South ESC
Event 02 - Fast Handicap Tasar 1167 John Lawton Steve Eustice Babbacombe Corinthian SC
Event 02 - Fast Handicap Tasar 2816 Neil Spacagna Anne Panther Babbacombe Corinthian SC
Event 02 - Fast Handicap Tasar 2932 Tessa Lancaster Nicholas Lancaster HISC
Event 02 - Fast Handicap Tasar 2933 Rod Porteous Mo Porteous HISC
Event 02 - Fast Handicap Tasar 2975 Paul Ridgway Bronwyn Ridgway L&LSC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 66 David Valentine ESSC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 151 James Jenkins ESC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 173 Peter Jenkins ESC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 234 Max Jones ESC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 311 Simon Boylin ESSC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 312 Tim Weeden ESSC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 317 Jonathan Cunnison ESC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Devoti Zero 8.1 328 Thomas Southwell Lee on Solent
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Hadron H2 121 Dick Holden RYA
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Hadron H2 131 Roger Millett CYC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Hadron H2 144 Nigel Cowan CYC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 Hadron H2 154 Adrian Williams Warsash SC
Event 03 - Hadron H2, DZero & RS Aero 9 RS Aero 9 3667 Edward Parsons ESC
Event 04 - Finn Finn 3 Simon Pettit HISC
Event 04 - Finn Finn 4 Russell Ward HISC
Event 04 - Finn Finn 12 Dan Belton MRSC
Event 04 - Finn Finn 13 Roman Khodykin HISC
Event 04 - Finn Finn 15 James Symons BSC
Event 04 - Finn Finn 18 Jonathan Pyke MRSC
Event 04 - Finn Finn 21 Michael de Courcy MRSC
Event 04 - Finn Finn 22 Andrew Wylam MRSC
Event 04 - Finn Finn 43 Doug Branson BSC
Event 04 - Finn Finn 47 Tim Newton Oxford SC
Event 04 - Finn Finn 48 Julian Smith MRSC
Event 04 - Finn Finn 61 John Heyes MRSC
Event 04 - Finn Finn 66 Robin Grange MRSC
Event 04 - Finn Finn 90 Richard Sharp MRSC
Event 04 - Finn Finn 91 William Chalker MRSC
Event 04 - Finn Finn 100 Matthew Walker MRSC
Event 04 - Finn Finn 108 Mark Macdonald MRSC
Event 04 - Finn Finn 545 Dick Pratt BSC
Event 04 - Finn Finn 567 Martin Hughes Warsash SC
Event 04 - Finn Finn 578 Stephen Hart BSC
Event 04 - Finn Finn 606 Jeremy Drummond BSC
Event 04 - Finn Finn 631 Richard Hart MRSC
Event 04 - Finn Finn 685 Richard Crane Christchurch SC
Event 04 - Finn Finn 718 Graeme Macdonald MRSC
Event 04 - Finn Finn 720 Julian Smith MRSC
Event 04 - Finn Finn 721 Owen Davies BSC
Event 04 - Finn Finn 739 Paul Ward ISC
Event 04 - Finn Finn 777 Howard Sellars Warsash SC
Event 05 - Asymmetric Handicap 4000 4249 Mark Gardner James Pound DQSC
Event 05 - Asymmetric Handicap 4000 4304 Adam Southern Patrick Bonner ESC
Event 05 - Asymmetric Handicap 4000 4552 Douglas Baker Alex Baker HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap 49er 998 Johnny Costard James Yearsley HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap Devoti D-One 409 Howard Farbrother Lymington Town SC
Event 05 - Asymmetric Handicap Musto Skiff 584 Andrew Gould ESSC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 689 Matthew Wright Aaron Todd TISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1060 John Pickford Joe Uren TISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1064 Grant Shoebridge Richard Watney HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1089 Greg Eaton Kirstie Hawkes ESC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1321 Mark Cockrill Pippa Moody Netley SC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey Locks SC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1333 Rob Corfield Steve Foden DQSC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1384 Trevor Newley Martin Wilson ESC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1474 Sam Gardner Isla Gardner HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1480 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign SC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1505 Jack Holden Jack Munnelly CYC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1508 Ashton Armstrong Beth Catchpole L&LSC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1515 Stephen Cockerill Sarah Cockerill Stokes Bay SC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 400 1529 Clive Everest Helen Everest HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 700 931 Malcolm Streeton HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 700 1068 Roland Smith HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 800 964 Ben Chrystall Tristan Tomlinson DQSC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 800 1008 Ben Palmer Bruna de Queiroz HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 800 1147 Freddie Fisher Raulf Berry HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 800 1195 David Brand Luke Robertson HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 800 1221 Tracey Covell Freddie Covell HISC
Event 05 - Asymmetric Handicap RS 800 1234 Frances Partington Tom Partington HISC
Event 06 - 29er 29er 1159 Ben Tuttle Grace Davey HISC
Event 06 - 29er 29er 1789 Oliver Thompson Yasha Malokov HISC
Event 06 - 29er 29er 1858 Benjamin Ripley Toby Holmes-Ling HISC
Event 06 - 29er 29er 2122 Harvey Jenkins Tom Armstrong HISC
Event 06 - 29er 29er 2225 Alex Sydenham Max Sydenham HISC
Event 06 - 29er 29er 2236 Tristan Ahlheid Jakey Wood HISC
Event 06 - 29er 29er 2416 Josh Stokes Gregan Bergmann-Smith HISC
Event 06 - 29er 29er 2477 Laura Elms Jess Charlesworth HISC
Event 06 - 29er 29er 2478 Rachel Harper Holly Mitchell HISC
Event 06 - 29er 29er 2514 Jake Collins Henry Martin HISC
Event 06 - 29er 29er 2695 Phoebe Peters Olly Peters HISC
Event 06 - 29er 29er 2736 Ella Jones Martyn Jones HISC
Event 06 - 29er 29er 2738 Angus Cockburn Ollie Laker HISC
Event 06 - 29er 29er 2882 Hazel Jones Ben Stokes HISC
Event 06 - 29er 29er 2900 Allegra Massey TBC Massey ISC
Event 07 - RS 200 RS 200 91 Charlie Gran Samuel Tonks HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 332 Flo Boniface Tomas Jubb HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 337 Chris O’Neill Jo Thomas HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 344 Jameel Hussein Liam Watson Wembley SC
Event 07 - RS 200 RS 200 422 Kim May-Papailiou Rob Morrison Poole YC
Event 07 - RS 200 RS 200 512 Seumas Kilpatrick Yvette Gorringe HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 581 Martin Cushing Ryan Cushing Colemere SC
Event 07 - RS 200 RS 200 598 Aidan Mitchell Lucy/Ella Mitchell Will Mears HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 736 Charles Thompson Jane Thompson HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 758 Jack Prior Martha Jameson HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 796 Dan Vincent Ella Vincent Stokes Bay SC
Event 07 - RS 200 RS 200 797 Joe Howell Rob Vincent HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 830 Poppy Kilpatrick Esther Tuttle HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 849 Clare Whitehill Lizzi Blackwell HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 864 Matthew Shorrock Hattie Bates Frensham Pond SC
Event 07 - RS 200 RS 200 880 James Hammett Jess Hammett HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 956 Fiona Pyke Holly Pyke HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1008 Oliver Osgood Julian Wilcock ESC
Event 07 - RS 200 RS 200 1029 Nick Robins Bella Fellows Fella Bellows HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1039 Richard Thomas Alex Brooks HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1094 Lee Sydenham Anne Sydenham HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1115 Harry Murphy Jack Bartholomew HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1160 Louis Johnson Anna Rogers HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1235 Mike Calvert Sophie Harris HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1260 Toby Greatorex Henry Langford ESC
Event 07 - RS 200 RS 200 1285 Sarah Mitchell TBA TBA HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1328 Saskia Fawcett Lottie Gorringe HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1342 Sarah Green David Green Llandegfedd SC
Event 07 - RS 200 RS 200 1434 Mark Stokes Ben Stokes HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1488 Adrian Williams Caitlin Williams HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1533 Mark Thurlow Harry Thurlow HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1544 Max Riley-Gould Fraje Watson HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1609 Tommy Darling Charlie Darling HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1625 Jo Hewitson Karen Oldale Jo Hewitson Parkstone YC
Event 07 - RS 200 RS 200 1633 Tom Hewitson Lucy Hewitson HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1634 Cam Stewart Calum Healey HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1661 Steven MacQueen Lynn MacQueen ISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1670 Emilia Holden Oliver Holden Polly Horton HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1680 Rory Odell Henry Jameson HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1687 Chris James James Hall HISC
Event 07 - RS 200 RS 200 1694 Bruce Grant Maddy Kirk ISC
Event 09 - 2000 2000 237 Pippa Gawley Kathryn Palmer Alex Gawley ESC
Event 09 - 2000 2000 1111 Jonathan Seddon Henry Seddon HISC
Event 09 - 2000 2000 2315 Alex Johnson Angela Johnson ESC
Event 09 - 2000 2000 2462 Simon O'Hea Angie Broad ESC
Event 09 - 2000 2000 2607 Nick Godfrey Tor Godfrey Molly Heap ESC
Event 09 - 2000 2000 2670 Edward Sumner Henry Sumner Erith YC
Event 09 - 2000 2000 2890 Michael Webber-Walton Kirsty Webber-Walton HISC
Event 09 - 2000 2000 21133 Simon Prior Simon Hooper HISC
Event 09 - 2000 2000 21160 Jonathan Greatorex Esme Greatorex ESC
Event 09 - 2000 2000 21416 Hugh Stallard Jonathan Whitehead MRSC
Event 09 - 2000 2000 21431 Ben Oakley Barbara Langford ESC
Event 09 - 2000 2000 21527 Camilla Southern Freddy Southern ESC
Event 09 - 2000 2000 21718 Mike Osborne Cheryl Osborne HISC
Event 09 - 2000 2000 21881 Harry Gately Paul Gately Erith YC
Event 09 - 2000 2000 22000 Richard Wilding Daniel Wilding Erith YC
Event 09 - 2000 2000 22645 Anthony Reeves Flora Reeves ESC
Event 09 - 2000 2000 22648 Jeremy Michell Megan Gately Erith YC
Event 10 - Medium Handicap Byte CII 3616 Charlotte Hitchmough Bowmoor SC
Event 10 - Medium Handicap Europe 31 Rebecca Kent HISC
Event 10 - Medium Handicap Europe 252 J-P Snelling HISC
Event 10 - Medium Handicap Europe 319 Jonathan Tweedle RAFSA
Event 10 - Medium Handicap Europe 351 Richard Major Grafham Water SC
Event 10 - Medium Handicap Europe 387 Brian Campbell-Bottoms HISC
Event 10 - Medium Handicap Europe 387 Andre Ozanne HISC
Event 10 - Medium Handicap Europe 418 Gareth Tweedle ESC
Event 10 - Medium Handicap K 1 120 Jeremy Hudson Frensham Pond SC
Event 10 - Medium Handicap K 1 121 Graham Butler Frensham Pond SC
Event 10 - Medium Handicap K 1 161 Hilary King Frensham Pond SC
Event 10 - Medium Handicap K 1 170 Ian Duke Datchet Water SC
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 141557 Andy Walter Hawley Lake Sail Training Centre
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 166550 Ian Payne CYC
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 169278 Wayne Williams LSC
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 181047 Charles Porter CYC
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 181942 Chris Nash Maidenhead SC
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 201012 Richard Gill HISC
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 204560 Gary Bullock Maidenhead SC
Event 10 - Medium Handicap Laser / ILCA 7 214074 Jerome Bakker HISC
Event 10 - Medium Handicap Laser Stratos 132 Adam Humphrey Pete Pickford Albert Olivia Molly Pickford Humphrey TISC
Event 10 - Medium Handicap Laser Stratos 1206 Chris Hodge Tony McCoy Adrian Cumberworth Sussex Sailability
Event 10 - Medium Handicap National 12 3217 John Rees Heather Rees HISC
Event 10 - Medium Handicap RS Venture - no spin 1 Christine Harper Andy Walter Pete Harper HISC
Event 10 - Medium Handicap RS Venture - no spin 248 Chris Taylor Trevor Peacock Catherine Potter Sussex Sailability
Event 10 - Medium Handicap RS Venture - no spin 313 Mark Stephenson Gary Gathergood Robert Alexander Sussex Sailability
Event 10 - Medium Handicap RS Vision 256 Jonathan Field Levon Pogosian ESC
Event 10 - Medium Handicap Supernova 1080 James Gerwat Shoreham SC
Event 10 - Medium Handicap Supernova 1136 Duncan Llewelyn DQSC
Event 10 - Medium Handicap Supernova 1176 Mark Hitchmough Bowmoor SC
Event 10 - Medium Handicap Topaz Race X 8171 Stewart Johnson LSC
Event 10 - Medium Handicap Wayfarer 821 Paul Smith Joshua Smith HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 6 29 Mark Ripley HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 6 2287 Anne-Marie Wood HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 6 3806 Paul Hammett HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 6 4176 Philip Johnston Weir Wood SC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 1182 Andrew Moore HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 1301 Andrew Devonport ESC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson Island Barn SC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 1522 Stefan Lloyd HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 1783 Peter Coe Shoreham SC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 1818 Lester Korzilius ESC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2134 Roger Nelson HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2215 Ben Cooper HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2225 Jim Fifield ESSC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2440 Patrick Marshall ESC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2570 Sarah Smith HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2577 Harry Derbyshire ESC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2626 Tom Kennedy ESSC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2627 Hugh Kennedy ESSC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2731 David Vialls Littleton SC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2811 Tim Blackmore CYC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2839 Richard Bentley Felpham SC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 2999 Mark Stokes HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 3131 James Badcock ESC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 3327 Arthur Goldsmith HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 3504 Ian Swann HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 3656 Mark Riddington ESSC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 3760 Jason Hardman HISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 3851 William Pitts TISC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 4185 John Derbyshire ESC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 4228 Andrew Barnett Island Barn SC
Event 11 - RS Aero 7 & Aero 6 RS Aero 7 4286 Carol Fiddaman HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 1030 Jane Thompson HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 1149 Rosie Berry HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 1561 Ed Rollestone Newhaven & Seaford SC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 1674 Patrizia Thompson HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 1844 Chrissy Bird HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 1849 Nicci Kilpatrick HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2288 Clare Jones HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2290 Caroline McDonald HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2321 Claire Power ESSC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2322 Linda Stokes HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2370 Maria Rayner HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2470 Katherine Edgecombe HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2682 Bridget Parker HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 2736 Fiona Pyke HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 3182 Jody Wincer HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 3671 Lindy Mitchell/Caldwell HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 3747 Hilary Baker HISC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 3878 Arabella Parker Bough Beech SC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 3879 Carl Heydorn BSC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 3880 Rosie Heydorn BSC
Event 12 - RS Aero 5 RS Aero 5 4090 Ed Day HISC
Event 13 - Solo Solo 4381 Richard Catchpole L&LSC
Event 13 - Solo Solo 4541 Daren Prior LSC
Event 13 - Solo Solo 4561 Roger Puttock DQSC
Event 13 - Solo Solo 4610 Graeme Rayner HISC
Event 13 - Solo Solo 4656 Graham Anderson LSC
Event 13 - Solo Solo 4892 Ian Barnett CYC
Event 13 - Solo Solo 5168 Stephen Holcroft DQSC
Event 13 - Solo Solo 5262 John Purdy DQSC
Event 13 - Solo Solo 5363 Roger Houston MRSC
Event 13 - Solo Solo 5495 Robin Gadd HISC
Event 13 - Solo Solo 5502 Robert Gullan HISC
Event 13 - Solo Solo 5569 Nicholas Rawlings HISC
Event 13 - Solo Solo 5620 Anthony Sanders HISC
Event 13 - Solo Solo 5657 Greg Swift HISC
Event 13 - Solo Solo 5735 Andrew Voysey HISC
Event 13 - Solo Solo 5748 Neil Davison HISC
Event 13 - Solo Solo 5781 Alex Butler HISC
Event 13 - Solo Solo 5816 Richie Bailey HISC
Event 13 - Solo Solo 5836 Mark Harper DQSC
Event 13 - Solo Solo 5871 Mark Fuller HISC
Event 13 - Solo Solo 5918 Paul Lewis HISC
Event 13 - Solo Solo 5952 Noel Wright MRSC
Event 13 - Solo Solo 6002 Doug Latta HISC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser 4.7 / ILCA 4 20185 Vee Tonks HISC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser 4.7 / ILCA 4 107230 Max Devonport ESC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser 4.7 / ILCA 4 177910 Ollie Bradshaw ESC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser 4.7 / ILCA 4 182638 Ann Brand Frensham Pond SC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser 4.7 / ILCA 4 189694 Sue Manning DQSC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser 4.7 / ILCA 4 201587 Thomas Machell HISC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 52447 Max Nash Newhaven & Seaford SC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 136098 John Nash Newhaven & Seaford SC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 146162 Zoe McCaig Newhaven & Seaford SC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 174503 James Healey ESC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 176831 Joseph Jupp Newhaven & Seaford SC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 180834 Tom Flintham Frensham Pond SC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 192552 Sam Watson ESC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 192557 Ollie Williams ESC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 192558 Luke Watson ESC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 195227 Mike Herington MRSC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 195241 Oliver Nelson HISC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 196690 Eliza South ESC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 203843 Harry Payne HISC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 210218 Sophie Kirk CYC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 217870 Thomas Harland-Smith Newhaven & Seaford SC
Event 14 - ILCA 6 & ILCA 4 Laser Radial / ILCA 6 218694 Oscar Pitman ESC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 88 Isobella Palmer Ward Elizabeth Langford ESC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 007 Anna Elms Laura Jubb HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 337 Finn Ramus Seb Baily HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 559 Tristan Harding William Ahlheid Frensham Pond SC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 584 Ned Coles Joe Fellows ESSC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 620 Phoebe Pyke Jemima Holden HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 1396 Milly Wilson Elsa Edgecombe HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 2790 Millie Butterworth Isla Reeves HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 3915 Alice Chrismas Alessia Penfold, George Jameson, Harry Prior HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 4079 Thomas Whorton Harry Smith HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 4963 Lucy Pitman Eve Bradshaw ESC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 5044 Ben Charlesworth Toby Trundle HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 5174 Rachel Elms Kate Charlesworth HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 5564 Ruthie Gawley Beanie Southern ESC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 5775 Charlie Baker Tom Pinguer HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6037 Harry Baddeley Emilia Laker HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6172 Kate Lines Hattie Lines HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6200 Jemima Day Will Sawtell HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6301 Orla Edgecombe Poppy Millar HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6318 Amelia Kent Oscar Bartlett HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6330 Jasmine Pillon-Simpson Izzy Tonks HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6552 Ben Blair BSC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 6733 Zac Shepherd Platon Khodykin HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 7605 Maya Bergann-Smith Emilia Ripley HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 8094 Amélie Thompson Lucy Baker HISC
Event 15 - RS Feva RS Feva XL 8276 Henry Jones Hadley Holden ISC
Event 16 - RS Tera Pro & Tera Sport RS Tera Pro 1225 Harry Slight ESC
Event 16 - RS Tera Pro & Tera Sport RS Tera Sport 37 Olivia Powell HISC
Event 16 - RS Tera Pro & Tera Sport RS Tera Sport 65 Orla Edgecombe HISC
Event 16 - RS Tera Pro & Tera Sport RS Tera Sport 1720 Beaulah Wilson HISC
Event 16 - RS Tera Pro & Tera Sport RS Tera Sport 4403 Ben Gardner HISC
Event 17 - Optimist Optimist 81 Felix Palmer Ward ESC
Event 17 - Optimist Optimist 1281 Iain Coward HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5164 Lucy Whorton HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5461 Wilbur De La Haye HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5693 Max Murphy HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5714 Charlie Jones CYC
Event 17 - Optimist Optimist 5719 Daisy Apps HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5813 Wilbur Palmer Ward ESC
Event 17 - Optimist Optimist 5990 Rufus De La Haye HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5998 Cameron Wilson HISC
Event 17 - Optimist Optimist 6123 Henry Williamson Royal Lymington YC
Event 17 - Optimist Optimist 6298 Thomas Knight CYC
Event 17 - Optimist Optimist 6374 Freddie Jones CYC
Event 17 - Optimist Optimist 6446 Samuel Machell HISC
Event 17 - Optimist Optimist 6532 Luke Moore HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 7 Colin Smith Jamie Smith Anna Wells HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 44 Steve Fisher Elliot Caldwell Sasha Thorne HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 46 Peter Copsey Debbie Jarvis Niel Upton Brown HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 61 Matt Abbiss Nick Jones Ali Hall HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 65 Toby Strauss Rob Cruickshank Andre HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 66 Andy Partington Rob Drumgold Tony Phillips HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 67 Ossie Stewart Tom Stewart Ian Jubb HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 76 Tim Peters Tim Peters HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 84 David Hitchcock Jill Hitchcock Mark Holliday HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 89 Steven Hammond Mark Rothwell Pete Simmonds HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 93 Simon Radford Rob Wells Carol Fiddaman HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 101 Miles Odell Andrew Streeter Tim Polglase HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 113 Martin Jones Vicky Jones Steve Butcher ISC
Notices to Competitors
Notice to Competitors No. 9
19/08/2022 17:16
Day 5, Friday 19th, Series A

Latest time for lodging prtotests and advisory hearings is 17:45

Protest and advisory forms are available in the Documents section of the ONB.
Notice to Competitors No. 8
19/08/2022 14:50
Day 5, Friday 19th, Series B

Latest time for lodging prtotests and advisory hearings is 16:00.

Protest and advisory forms are available in the Documents section of the ONB.
Notice to Competitors No. 7
19/08/2022 13:31
Day 5, Friday 19th, Series C

Latest time for lodging prtotests and advisory hearings is 14:00.

Protest and advisory forms are available in the Documents section of the ONB.
Notice to Competitors No. 6
19/08/2022 11:26
Series B, Day 5, Z courses

Courses for today Friday 19th, are posted in the Documents section of the Official Notice Board.

If not visible, refresh your browser.
Notice to Competitors No. 5
18/08/2022 18:08
Thursday 18th

Latest time for lodging prtotests and advisory hearings is 18:30 for all events,

Protest and advisory forms are available in the Documents section of the ONB.
Notice to Competitors No. 4
18/08/2022 17:53
Alteration to Race Schedule for Friday 19th August 2022

Series A & B 
 

Please note that the start for all events in series A & B for Friday 19th August will be postponed by 30 minutes. 
Notice to Competitors No. 3
17/08/2022 13:44
Series A & B 
 
Please note that with the likely wind and tide combination both Series A & B Committee Boats are likely to be using the ‘U’ Flag for all events.

Robert Macdonald 
PRO

Notice to Competitors No. 2
16/08/2022 18:12
Tuesday 16th

Latest time for lodging prtotests and advisory hearings is 18:30 for all events,

Protest and advisory forms are available in the Documents section of the ONB.
Notice to Competitors No. 1
15/08/2022 16:45
Monday 15th

Latest time for lodging prtotests and advisory hearings is 17:30 for all events,

Protest and advisory forms are available in the Documnts section of the ONB.
Fleets, Classes and Class Flags
Series A
5 races, 3 to count
01
Fireball
02
Fast HandicapPY 1035 & below
03
Hadron H2, DZero & RS Aero 9
04
Finn
05
Asymmetric HandicapPY 942 & below
06
29er
07
RS 200
Series B
5 races, 3 to count
09
2000
10
Medium HandicapPY 1036 - 1220
11
RS Aero 7 & Aero 6
12
RS Aero 5
13
Solo
14
ILCA 6 & ILCA 4
15
RS Feva
Series C
9 races, 6 to count
16
RS Tera Pro &Tera Sport
17
Optimist
Series D
18
RS Elite
If the information shown here and in the Notice of Race differ then the Notice of Race is deemed to be correct.
Documents
The Chichester Harbour Race Week 2022 Notice of Race
The Chichester Harbour Race Week 2022 Sailing Instructions
Chart of racing area and marks
The Chichester Harbour Race Week 2022 Programme of Events, racing and social.
Uaer this form only for queries about published results.
For protests, requests for redress and reopening.
Ask for an informal rules advisory hearing rather than a formal protest.
You can use the CHRW online entry form not only to enter the regatta in the first place but also to keep your entry details accurate and up to date in compliance with the Notice of Race. This 4 minute read tells you all about it.
Not every vessel in the Harbour is racing!
eTally is the default way to sign afloat and ashore. This 2 minute read is a brief introduction to the eTally app, brief because there is not a lot you need to know! Includes how to opt out if you prefer paper.
News

Including daily race reports from the race teams on the water.

News item
Results by Sailwave

All results are calculated by Sailwave and can be viewed in two ways.

SailEvent Results Service

Results are available as soon as they are calculated. Select Results from the menu or scan the QR code.

Sailwave

Results in Sailwave format are available here at the end of each sailing day.

Contact the event organisers

* required
Your Name*
Email Address*
Phone Number
Best Time to Contact
Your Message*
 
Chichester Harbour Federation wishes to thank the following for their invaluable contributions to Race Week
Our Sponsors
and a big thank you to
  • Sailing Club Software event management systems, website and results publication
  • Sailwave results calculation
  • More than 100 volunteers without whom Race Week cannot happen
  • Thank you all
Privacy Credits Sitemap
© 2016-2022